Umiejętność prowadzenia samochodu wymaga cierpliwości, odpowiednich predyspozycji i specjalistycznego przeszkolenia. Każdy, kto chciałby zdobyć prawo jazdy powinien przejść badania lekarskie, które wykluczą przeciwwskazania do wykonywania tej czynności. Jeżeli stan zdrowia kandydata nie budzi zastrzeżeń może on zapisać się na kurs prawa jazdy i rozpocząć naukę.
Dwa etapy
Odbywa się ona dwuetapowo i dzieli na część teoretyczną i praktyczną. Dokładnie tak samo przebiega egzamin. On również dzieli się na dwie części. Dobra szkoła nauki jazdy powinna być zorientowana na kursanta i jego potrzeby. Każdy z nas jest inny i potrzebuje innych metod edukacji oraz podejścia. Instruktorzy powinni nauczać przyszłych kierowców nie tylko pod kątem zdania egzaminu ale przede wszystkim powinni uczyć bezpiecznej jazdy dla siebie i innych.
Pewność siebie i umiejętności
Przyszły kierowca powinien w sposób pewny poruszać się po ulicach. Niestety wciąż umiejętności niezbędne do zdania egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego rozmijają się z umiejętnościami niezbędnymi do codziennej jazdy. Większość szkół i instruktorów ma tego świadomość. Dlatego dokładają wszelkich starań, żeby absolwenci ich szkół potrafili sobie poradzić w różnych, nawet bardzo ekstremalnych sytuacjach. Kursanci swoje umiejętności będą mogli kształtować przez całe życie jednak bez odpowiednich podstaw będzie to znacznie utrudnione.
Co mówią statystyki?
Statystyki policyjne wciąż podają młodych kierowców jako najczęstszych sprawców wypadków i kolizji. Dobra szkoła jazdy kładzie nacisk nie tylko na technikę i przepisy ale również na zdrowy rozsądek i kulturę jazdy. Niestety nie wszystkie szkoły mają takie same priorytety. Widać to na drogach kiedy część kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie, jeździ w sposób brawurowy i niebezpieczny. Wciąż przodujemy jako kraj w Unii Europejskiej pod względem liczby wypadków śmiertelnych w ruchu lądowym.